Contact Form 7 - en to ja_JP translation catalogue (253 entries)

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s with no alternative available.
ja_JP: %1$s の使用は Contact Form 7 バージョン %2$s から<strong>非推奨</strong>になりました。代替は用意されておりません。

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s! Use %3$s instead.
ja_JP: %1$s の使用は Contact Form 7 バージョン %2$s から<strong>非推奨</strong>になっています! 代わりに %3$s を使ってください。

en: %s ago
ja_JP: %s前

en: (required)
ja_JP: (必須)

en: (select language)
ja_JP: (言語を選択)

en: * One choice per line.
ja_JP: * 1行ごとに分けて入力してください。

en: * That means visitor who accepts the term unchecks it.
ja_JP: * つまり、利用者には条項に承諾する場合にチェックボックスのチェックをはずしてもらいます。

en: * quiz|answer (e.g. 1+1=?|2)
ja_JP: * 質問|答え (例: 1+1=?|2)

en: <strong>Contact Form 7 %1$s requires WordPress %2$s or higher.</strong> Please <a href="%3$s">update WordPress</a> first.
ja_JP: <strong>Contact Form 7 %1$s は WordPress %2$s 以降に対応しています。</strong>まず <a href="%3$s">WordPress を更新</a>してください。

en: <strong>Jetpack may cause problems for other plugins in certain cases.</strong> <a href="%s" target="_blank">See how to avoid it.</a>
ja_JP: <strong>Jetpack が他のプラグインに対し支障を与える場合があります。</strong> <a href="%s" target="_blank">回避方法はこちら。</a>

en: Acceptable file types
ja_JP: 受け入れ可能なファイル形式

en: Acceptance
ja_JP: 承諾の確認

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Add New Contact Form
ja_JP: コンタクトフォームを追加

en: Additional Settings
ja_JP: その他の設定

en: Additional headers:
ja_JP: 追加ヘッダー:

en: Admin Screen
ja_JP: 管理画面

en: Afrikaans
ja_JP: アフリカーンス語

en: Albanian
ja_JP: アルバニア語

en: Allow multiple selections?
ja_JP: 複数選択を可能にしますか?

en: And, put this code into the File Attachments field below.
ja_JP: それから、このコードを下のファイル添付の項目中に置いてください。

en: And, put this code into the Mail fields below.
ja_JP: それから、このコードを下のメールの項目中に置いてください。

en: Arabic
ja_JP: アラビア語

en: Armenian
ja_JP: アルメニア語

en: Author
ja_JP: 作成者

en: Azerbaijani
ja_JP: アゼルバイジャン語

en: Background color
ja_JP: 背景色

en: Bangla
ja_JP: ベンガル語

en: Basque
ja_JP: バスク語

en: Belarusian
ja_JP: ベラルーシ語

en: Bosnian
ja_JP: ボスニア語

en: Brazilian Portuguese
ja_JP: ブラジルのポルトガル語

en: Bulgarian
ja_JP: ブルガリア語

en: Catalan
ja_JP: カタルーニャ語

en: Central Kurdish
ja_JP: 中央クルド語

en: Checkboxes
ja_JP: チェックボックス

en: Chinese (Simplified)
ja_JP: 中国語 (簡体字)

en: Chinese (Traditional)
ja_JP: 中国語 (繁体字)

en: Choices
ja_JP: 選択項目

en: Contact
ja_JP: お問い合わせ

en: Contact Form
ja_JP: コンタクトフォーム

en: Contact Form 7 Needs Your Support
ja_JP: Contact Form 7 は支援を必要としています

en: Contact Forms
ja_JP: コンタクトフォーム

en: Contact form %d
ja_JP: コンタクトフォーム %d

en: Contact form created.
ja_JP: コンタクトフォームが作成されました。

en: Contact form deleted.
ja_JP: コンタクトフォームが削除されました。

en: Contact form saved.
ja_JP: コンタクトフォームが保存されました。

en: Copy
ja_JP: 複製

en: Copy this code and paste it into the form left.
ja_JP: このコードをコピーして、左のフォーム内にペーストしてください。

en: Copy this code and paste it into your post, page or text widget content.
ja_JP: このコードをコピーして、投稿、ページ、またはテキストウィジェットの本文内にペーストしてください。

en: Croatian
ja_JP: クロアチア語

en: Czech
ja_JP: チェコ語

en: Danish
ja_JP: デンマーク語

en: Date
ja_JP: 日付

en: Date format seems invalid.
ja_JP: 日付の形式が正しくないようです。

en: Date format that the sender entered is invalid
ja_JP: 入力された日付の形式が正しくない

en: Date is earlier than minimum limit
ja_JP: 日付が最小制約日より小さい

en: Date is later than maximum limit
ja_JP: 日付が最大制約日より大きい

en: Default value
ja_JP: デフォルト値

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Did You Know?
ja_JP: 知ってました ?

en: Dismiss
ja_JP: 非表示にする

en: Docs
ja_JP: 使い方

en: Donate
ja_JP: 寄付する

en: Drop-down menu
ja_JP: ドロップダウン・メニュー

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Dutch
ja_JP: オランダ語

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit &#8220;%s&#8221;
ja_JP: &#8220;%s&#8221; を編集する

en: Edit Contact Form
ja_JP: コンタクトフォームの編集

en: Email
ja_JP: メールアドレス

en: Email address seems invalid.
ja_JP: メールアドレスの形式が正しくないようです。

en: Email address that the sender entered is invalid
ja_JP: 入力されたメールアドレスの形式が正しくない

en: English
ja_JP: 英語

en: Error in deleting.
ja_JP: 削除中にエラーが発生しました。

en: Esperanto
ja_JP: エスペラント語

en: Estonian
ja_JP: エストニア語

en: Failed to send your message. Please try later or contact the administrator by another method.
ja_JP: メッセージの送信に失敗しました。間をおいてもう一度お試しいただくか、別の手段で管理者にお問い合わせ下さい。

en: Failed to upload file.
ja_JP: ファイルのアップロードに失敗しました。

en: Failed to upload file. Error occurred.
ja_JP: ファイルのアップロードに失敗しました。エラーが発生しています。

en: File attachments:
ja_JP: ファイル添付:

en: File size limit
ja_JP: ファイルサイズの上限

en: File upload
ja_JP: ファイルのアップロード

en: Finnish
ja_JP: フィンランド語

en: For image
ja_JP: 画像

en: For input field
ja_JP: 入力項目

en: Foreground color
ja_JP: 文字色

en: Form
ja_JP: フォーム

en: French
ja_JP: フランス語

en: From:
ja_JP: 差出人:

en: From: %s
ja_JP: 差出人: %s

en: Galician
ja_JP: ガリシア語

en: Generate Tag
ja_JP: タグの作成

en: Georgian
ja_JP: グルジア語

en: German
ja_JP: ドイツ語

en: Get Started
ja_JP: はじめに

en: Getting Started with Contact Form 7
ja_JP: Contact Form 7 の基本的な使い方

en: Greek
ja_JP: ギリシャ語

en: Gujarati
ja_JP: グジャラート語

en: Haitian
ja_JP: ハイチ語

en: Hebrew
ja_JP: ヘブライ語

en: Hindi
ja_JP: ヒンディー語

en: How Tags Work
ja_JP: タグの使い方

en: Hungarian
ja_JP: ハンガリー語

en: Image settings
ja_JP: 画像の設定

en: Image size
ja_JP: 画像サイズ

en: Indian Bengali
ja_JP: インドのベンガル語

en: Indonesian
ja_JP: インドネシア語

en: Input field settings
ja_JP: 入力項目の設定

en: Insert a blank item as the first option?
ja_JP: 先頭に空の項目を挿入しますか?

en: Irish
ja_JP: アイルランド語

en: It is hard to continue development and support for this plugin without contributions from users like you. If you enjoy using Contact Form 7 and find it useful, please consider making a donation.
ja_JP: ユーザーからの支援がなければ、このプラグインの開発とサポートを続けていくことができません。Contact Form 7 があなたのお役に立っているなら、この機会にぜひいくらかの寄付をご検討ください。

en: Italian
ja_JP: イタリア語

en: Japanese
ja_JP: 日本語

en: Just another contact form plugin. Simple but flexible.
ja_JP: お問い合わせフォームプラグイン。シンプル、でも柔軟。

en: Korean
ja_JP: 韓国語

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Large
ja_JP: 大

en: Latvian
ja_JP: ラトビア語

en: Lithuanian
ja_JP: リトアニア語

en: Macedonian
ja_JP: マケドニア語

en: Mail
ja_JP: メール

en: Mail (2)
ja_JP: メール (2)

en: Make checkboxes exclusive?
ja_JP: チェックボックスを排他化しますか?

en: Make this checkbox checked by default?
ja_JP: 初期状態でチェックボックスにチェックを入れますか?

en: Make this checkbox work inversely?
ja_JP: チェックボックスを反転させますか?

en: Malay
ja_JP: マレー語

en: Malayalam
ja_JP: マラヤーラム語

en: Maltese
ja_JP: マルタ語

en: Medium
ja_JP: 中

en: Message Body:
ja_JP: メッセージ本文:

en: Message body:
ja_JP: メッセージ本文:

en: Messages
ja_JP: メッセージ

en: Name
ja_JP: 名前

en: Norwegian
ja_JP: ノルウェー語

en: Note: To use CAPTCHA, you need Really Simple CAPTCHA plugin installed.
ja_JP: お知らせ: CAPTCHA を使うには Really Simple CAPTCHA プラグインのインストールが必要です。

en: Number (slider)
ja_JP: 数値 (スライダー)

en: Number (spinbox)
ja_JP: 数値 (スピンボックス)

en: Number format seems invalid.
ja_JP: 数値の形式が正しくないようです。

en: Number format that the sender entered is invalid
ja_JP: 入力された数値の形式が正しくない

en: Number is larger than maximum limit
ja_JP: 数値が最大制約値より大きい

en: Number is smaller than minimum limit
ja_JP: 数値が最小制約値より小さい

en: Old code is also available.
ja_JP: 古いコードも利用可能です。

en: Or
ja_JP: または

en: Persian
ja_JP: ペルシア語

en: Please accept the terms to proceed.
ja_JP: 進めるには条項の承諾が必要です。

en: Please fill the required field.
ja_JP: 必須項目に記入もれがあります。

en: Polish
ja_JP: ポーランド語

en: Portuguese
ja_JP: ポルトガル語

en: Put a label first, a checkbox last?
ja_JP: ラベルを先に、チェックボックスを後に置きますか?

en: Quiz
ja_JP: クイズ

en: Quizzes
ja_JP: 質問と答え

en: Radio buttons
ja_JP: ラジオボタン

en: Required field?
ja_JP: 必須入力の項目ですか?

en: Romanian
ja_JP: ルーマニア語

en: Russian
ja_JP: ロシア語

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save Messages with Flamingo
ja_JP: Flamingo でメッセージを保存する

en: Search Contact Forms
ja_JP: コンタクトフォームの検索

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
ja_JP: &#8220;%s&#8221; の検索結果

en: Selectable Recipient with Pipes
ja_JP: パイプを使って送信先を選択可能に

en: Send
ja_JP: 送信

en: Sender doesn't enter the correct answer to the quiz
ja_JP: クイズに対する正しい答えが入力されなかった

en: Sender's message was failed to send
ja_JP: メッセージの送信に失敗した

en: Sender's message was sent successfully
ja_JP: メッセージが正常に送信された

en: Sending ...
ja_JP: 送信中 ...

en: Serbian
ja_JP: セルビア語

en: Setting Up Mail
ja_JP: メールのセットアップ

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

en: Sinhala
ja_JP: シンハラ語

en: Slovak
ja_JP: スロバキア語

en: Slovene
ja_JP: スロベニア語

en: Small
ja_JP: 小

en: Spam Filtering with Akismet
ja_JP: Akismet によるスパムフィルタリング

en: Spanish
ja_JP: スペイン語

en: Subject
ja_JP: 題名

en: Subject:
ja_JP: 件名:

en: Subject: %s
ja_JP: 題名: %s

en: Submission was referred to as spam
ja_JP: 送信がスパムと見なされた

en: Submit button
ja_JP: 送信ボタン

en: Support
ja_JP: サポート

en: Swedish
ja_JP: スウェーデン語

en: Tagalog
ja_JP: タガログ語

en: Tamil
ja_JP: タミル語

en: Telephone number
ja_JP: 電話番号

en: Telephone number seems invalid.
ja_JP: 電話番号の形式が正しくないようです。

en: Telephone number that the sender entered is invalid
ja_JP: 入力された電話番号の形式が正しくない

en: Text area
ja_JP: テキストエリア

en: Text field
ja_JP: テキスト項目

en: Thai
ja_JP: タイ語

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
ja_JP: 入力されたコードが CAPTCHA に適合していない

en: There are terms that the sender must accept
ja_JP: 承諾が必要な項目が承諾されていない

en: There is a field that the sender must fill in
ja_JP: 入力必須の項目が入力されていない

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
ja_JP: このコンタクトフォームは CAPTCHA の項目を含んでいますが、お使いのサーバーでは必要なライブラリ (GD および FreeType) が利用可能でありません。

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
ja_JP: このコンタクトフォームは CAPTCHA の項目を含んでいますが、そのファイルのための一時フォルダ (%s) が存在しないか、あるいは書き込み可能ではありません。このフォルダを手動で作成するか、パーミッションの変更を行うと解決できるでしょう。

en: This contact form contains file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
ja_JP: このコンタクトフォームはファイルアップロード項目を含んでいますが、そのファイルのための一時フォルダ (%s) が存在しないか、あるいは書き込み可能ではありません。このフォルダを手動で作成するか、パーミッションの変更を行うと解決できるでしょう。

en: This date is too early.
ja_JP: 日付が早すぎます。

en: This date is too late.
ja_JP: 日付が遅すぎます。

en: This e-mail was sent from a contact form on %1$s (%2$s)
ja_JP: このメールは %1$s (%2$s) のお問い合わせフォームから送信されました

en: This field requires author's URL
ja_JP: 送信者の URL の入力を要求する項目

en: This field requires author's email address
ja_JP: 送信者のメールアドレスの入力を要求する項目

en: This field requires author's name
ja_JP: 送信者の名前の入力を要求する項目

en: This file is too large.
ja_JP: ファイルが大きすぎます。

en: This file type is not allowed.
ja_JP: 許可されていないファイル形式です。

en: This number is too large.
ja_JP: 数値が大きすぎます。

en: This number is too small.
ja_JP: 数値が小さすぎます。

en: Title
ja_JP: タイトル

en: To use CAPTCHA, you need <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> plugin installed.
ja_JP: CAPTCHA を使うには <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> プラグインのインストールが必要です。

en: To:
ja_JP: 宛先:

en: Tracking with Google Analytics
ja_JP: Google Analytics でトラッキングする

en: Turkish
ja_JP: トルコ語

en: URL seems invalid.
ja_JP: URL の形式が正しくないようです。

en: URL that the sender entered is invalid
ja_JP: 入力された URL の形式が正しくない

en: Ukrainian
ja_JP: ウクライナ語

en: Untitled
ja_JP: 無題

en: Uploaded file is not allowed file type
ja_JP: アップロードされたファイルが許可されたファイル形式に適合しない

en: Uploaded file is too large
ja_JP: アップロードされたファイルが大きすぎる

en: Uploading a file fails for PHP error
ja_JP: ファイルのアップロードが PHP のエラーにより失敗している

en: Uploading a file fails for any reason
ja_JP: ファイルのアップロードが何らかの理由により失敗している

en: Use HTML content type
ja_JP: HTML 形式のメールを使用する

en: Use mail (2)
ja_JP: メール (2) を使う

en: Use the default language (%s)
ja_JP: デフォルトの言語を使用する (%s)

en: Use this text as placeholder?
ja_JP: このテキストをプレースホルダーとして使いますか?

en: Validation errors occurred
ja_JP: 入力内容に不備が見つかった

en: Validation errors occurred. Please confirm the fields and submit it again.
ja_JP: 入力内容に不備があります。確認してもう一度送信してください。

en: Vietnamese
ja_JP: ベトナム語

en: Wrap each item with <label> tag?
ja_JP: 個々の項目を <label> タグで囲みますか?

en: Y/m/d
ja_JP: Y年n月j日

en: Y/m/d g:i:s A
ja_JP: Y年n月j日 g:i:s a

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja_JP: このコンタクトフォームを削除しようとしています。
      'キャンセル' で中止、 'OK' で削除します。

en: You are not allowed to delete this item.
ja_JP: この項目を削除する権限がありません。

en: You are not allowed to edit this item.
ja_JP: この項目の編集は許可されていません。

en: Your Email
ja_JP: メールアドレス

en: Your Message
ja_JP: メッセージ本文

en: Your Name
ja_JP: お名前

en: Your answer is not correct.
ja_JP: 答えが正しくありません。

en: Your entered code is incorrect.
ja_JP: 入力されたコードが正しくありません。

en: Your message was sent successfully. Thanks.
ja_JP: あなたのメッセージは送信されました。ありがとうございました。

en: bytes
ja_JP: バイト

en: http://contactform7.com/admin-screen/
ja_JP: http://contactform7.com/ja/admin-screen/

en: http://contactform7.com/docs/
ja_JP: http://contactform7.com/ja/docs/

en: http://contactform7.com/donate/
ja_JP: http://contactform7.com/ja/donate/

en: http://contactform7.com/faq/
ja_JP: http://contactform7.com/ja/faq/

en: http://contactform7.com/getting-started-with-contact-form-7/
ja_JP: http://contactform7.com/ja/getting-started-with-contact-form-7/

en: http://contactform7.com/save-submitted-messages-with-flamingo/
ja_JP: http://contactform7.com/ja/save-submitted-messages-with-flamingo/

en: http://contactform7.com/selectable-recipient-with-pipes/
ja_JP: http://contactform7.com/ja/selectable-recipient-with-pipes/

en: http://contactform7.com/setting-up-mail/
ja_JP: http://contactform7.com/ja/setting-up-mail/

en: http://contactform7.com/spam-filtering-with-akismet/
ja_JP: http://contactform7.com/ja/spam-filtering-with-akismet/

en: http://contactform7.com/support/
ja_JP: http://contactform7.com/ja/support/

en: http://contactform7.com/tag-syntax/
ja_JP: http://contactform7.com/ja/tag-syntax/

en: http://contactform7.com/tracking-form-submissions-with-google-analytics/
ja_JP: http://contactform7.com/ja/tracking-form-submissions-with-google-analytics/

en: optional
ja_JP: オプション
